Ako vybrať karimatku

Karimatka je neoddeliteľná súčasť výbavy každého hikera, ktorý chce zažiť jedinečné dobrodružstva v prírode. Dnes sa dá na trhu objaviť rozličné množstvo rôznych typov karimatiek. Treba však zvážiť na aký účel by ste karimatku chceli používať, pretože pri nesprávnom výbere sa vám to môže vypomstiť.

 

Druhy karimatiek

  1. alumatky
  2. penové karimatky
  3. samonafukovacie karimatky
  4. nafukovacie karimatky
  5. nafukovacie matrace

 

Alumatky

Sú tvorené tenkou penovou vrstvou a na povrchu hliníkovou fóliou. Jednoznačne ich možno zaradiť ako najľahšie a najtenšie izolačné vrstvy. Hrúbka vrstvy je zväčša 3 mm a hmotnosť do 100g. V prípade nečakaného zhoršenia počasia je veľmi dobré mať ich pri sebe, pretože dokážu zabezpečiť turistovi relatívne udržanie telesnej teploty a dokáže sa tak predísť prípadnému podchladeniu. Mnoho bivakárov ich používa ako jednu z izolačných vrstiev pod iný typ karimatiek. Ich nevýhodou je nedostatok komfortu. Rada od nás: Alumatka sa má správne dávať hore lesklou a dole penou stranou. Hliník totiž odráža telesné teplo späť a zvyšuje tak váš tepelný komfort.

 

alumatka

Penové karimatky

Veľmi obľúbený typ karimatiek. Existujú lacnejšie, ale aj drahšie varianty týchto produktov. Tá lacnejšia varianta sa pohybuje v cenovom intervale okolo 3 až 8€. Ich hlavnou výhodou je nízka hmotnosť, cena a vhodnosť hlavne pre ľudí, ktorí ju používajú len občasne počas roka. Medzi nevýhody patrí nízka odolnosť voči vlhkosti a oderu. Drahšie varianty penových karimatiek sa výhodné vďaka ich nízkej hmotnosti a lepším izolačným vlastnostiam. Izoláciu zabezpečujú rebrá, ktoré sú po celej ploche karimatky a ich funkciou je natiahnutie väčšieho množstva vzduchu. Poznáme aj karimatky s výbornou odolnosťou proti vode, vďaka uzavretým pórom. Sú to tzn. eva karimatky, vyrobené s EVA – etylén vinyl acetátu. Tieto karimatky sú objemovo rovnaké ako ich lacnejšie verzie, no majú vodeodolné vlastnosti a odolnosť voči oderu a ťahu. Menšou nevýhodou je vyššia cena (okolo 14 až 20€). Evakarimatky ponúkajú rozumný kompromis medzi cenou, vlastnosťami a životnosťou. Ich kúpa bude určite pre vás dobrou voľbou 

 

penove

penove-2

Samonafukovacie karimatky

Opäť veľmi obľúbený typ, ktorý zaručuje vysoký komfort počas spánku skvelé izolačné vlastnosti. Samonafukovacie karimatky sú tvorené penovým materiálom (s otvorenými pórmi), ktorý je zalaminátovaný do nepriepustnej tkaniny. Pripravenie takejto karimatky na spánok je veľmi jednoduché. Stačí otvoriť ventil a karimatka sa začne nasávať vzduchom. Následne treba ešte zopár vašich dychov a už stačí len zatiahnuť ventil. Veľmi dôležitým faktorom pri výbere je hrúbka karimatky. Vyrábajú sa karimatky s hrúbkami 2; 3; 4 cm. Ľuďom s nižšou hmotnosťou bude stačiť samonafukovačka s menšou hrúbkou. Pozor si však musia dávať turisti s vyššou hmotnosťou, ktorí by si mali vyberať karimatky s vyššou hrúbkou aby mali tiež zaistení dostatočný komfort počas spánku. Ďalšou vecou, na ktorú si treba dať pozor je ventil. Ten môže byť vyrobený z kovových alebo plastových materiálov. Plastové materiály sú náchylnejšie na prípadné zlomenie a poškodenie závitu ventilu. V tomto smere je výhodnejšie kúpiť karimatku s kovovým ventilom.

Rada od nás: Nikdy nenechajte nafúknutú karimatku v uzavretom priestore (stan, auto,...), kde sa môže vytvoriť veľmi vysoká teplota. V plne nafúknutej karimatke sa pôsobením vysokej teploty rozpína vzduch, ktorý sa následne začne nadúvať.

Zhrnutie: Výhody – vysoká tepelná izolácia, komfortný spánok, odolnosť voči vlhkosti, skladnosť... Nevýhody – riziko prepichnutia, vyššia hmotnosť oproti klasickej penovej karimatke, vyššia hmotnosť.

samonafukovacie

Nafukovacie karimatky

Nafukovacie karimatky sa od samonafukovacích líšia predovšetkým neprítomnosťou vnútorného pórovitého materiálu. Vďaka tomu sú ľahšie (300–400g) a lepšie zbaliteľné ako samonafukovačky. Bývajú však menej mechanicky odolné a je nutné vždy nafúkať veľký objem vzduchu, čo môže byť pre niekoho pomerne náročné.

 

nafukovacie

Nafukovacie matrace

Ponúkajú vysoký komfort počas spánku, ale ich veľkou nevýhodou je preprava, pretože sú veľmi objemné a ťažké. Nie sú určené pre peších turistov, ale pre príležitostných kempujúcich ľudí, ktoré si svoje veci radi privezú autom a matrac nafúkajú (pre svoj vysoký objem) pumpou alebo kompresorom 

 matrace

Odporúčame karimatky značky Thermarest

Karimatky Thermarest sú ako stvorené pre najnáročnejších turistov, ktorí hľadajú niečo naozaj kvalitné. Stanuj.sk má vo svojej ponuke viacero typov týchto karimatiek ako napríklad – samonafukovačky, penové karimatky či nafukovacie karimatky... Karimatky s touto značkou sa vyznačujú vysokou tepelnou izoláciou počas spánku a robia zo spánku dokonalý pôžitok. Cenu, ktorú za ne zaplatíte, nebudete určite ľutovať, pretože vám poskytnú všetko to po čom ste túžili. Pokiaľ hľadáte naozaj kvalitný kus karimatky, Thermarest bude pre vás správna voľba 

 

thermarest